- Jag säger bara: http://www.flickr.com/photos/jocke66/3370459972/
- IHT hade 3,9 miljoner inlänkar som nu slutat fungera. Jag tycker synd om Thomas Crampton, en hyvens kille, men jag tycker ännu mer synd om det pucko som fattade det här beslutet. Vi har sett det här förr, nu senast med Medievärlden, men jag hade aldrig, ALDRIG trott att NYT skulle göra så här.
Kommentar från Cory Doctorow: http://www.boingboing.net/2009/05/08/new-york-times-webte.html
- Ska bli spännande att följa den här resan. Jag gjorde det på hd.se när jag plockade in Mats Garbrielsson och han sålde verkligen som fan. Trots motstånd från resten av säljorganisationen och trots att vi inte kunde rocka loss som jag är säker på att Dagen tänker göra.
Men det gäller också att lägga ribban på rätt nivå. Jag hoppas de inte knäcker Daniel med orimliga krav de första 15 åren. Det tar tid att bygga upp intäkterna.
- sociala medier ger järnet i hd.se statistiken.