- Sveriges Radio, hur tänkte ni nu?
- ReclaimPrivacy.org | Facebook Privacy Scanner
- Foxconn to ship 24 million iPhone 4G in 2010, says Digitimes Research
- The Pirate Bay Goes Down Following Legal Pressure | TorrentFreak
- This Life – Google Restricts Ads for ‘Cougar’ Sites – NYTimes.com
- FactoryCity » Two tastes better together: Combining OpenID and OAuth with OpenID Connect
- Apparna tar plats i mobilen – Vetenskapsnyheter | Sveriges Radio
- Mats är mördad – vem behöver tidningen? | Medievärlden
- BEFRIAD ZON: Nätet och män vs kvinnor
– SR upphör inte att fascinera. Jag hoppas verkligen att det kommer att sluta med ett räfst och rättarting där de goda krafterna i huset får upprättelse – och de dåliga åker ut så på arslet att de sent ska återhämta sig.
– Undrar hur mycket facebook kunde ha vunnit på att tillhandahålla det här verktyget själv, och kunnat välja vad det skulle stå på knapparna…
Vill man ”push the envelope on transparency” så gör man bäst i att göra det transparent.
– 24 miljoner iPhones på ett halvår. Puhhh. Trevlig prognos, om den stämmer.
– Och på ännu mera hemmaplan har hovrätten beslutat att IPRED inte strider mot datalagringsdirektivet. Det är tungt nu.
– ”So cougars and cubs are out, but sugar daddies and sugar babies are in.” Det är väldigt mycket konstiga moraltrender som far omkring numera. Måtte pendeln snart svänga tillbaka. Hands off, helt enkelt.
– Efter gårdagens hyllning av David Recordon – här är nästa superhjälte. Måtte de här lirarna får styr på detta, det är framtidens öppna internet som står på spel.
– Jag är alltså inte app-ovänlig. Jag menar bara att deras dagar är räknade. Eller kanske snarare, deras år. Än så länge är det alldeles utmärkt. Typ så här: http://www.slideshare.net/jocke66/mobile-apps-2010
– Om skillnaden mellan kartan och verkligheten – och den svåra balansgången.
Läs kommentarerna också. Nils Östergren har en bra poäng om HD.
– Precis som Britt ser jag inget stort genusproblem på nätet. Däremot ser jag ett stort etniskt problem. Titta in här tex: http://www.politometern.se/bloggar/
Utan djupare analys får jag iaf känslan av att det är jävligt “svenskt”
Men jag saknar måndagslänken. :)
Shit. Skyller på att du postade veckan för tidigt, och att jag är sen för att jag ville vänta in planeto-launchen. Alla cirklar rubbade alltså;)
Sorry!