- Mattias Bjärnemalm: Är detta skälet till att Piratpartiets styrelse inte upplevs lyssna?
- Det händer i Nyhetsmorgon – Nyhetsmorgon – klipp, bloggar och extramaterial – tv4.se
- Förbjud matteundervisningen! | Skolmarknad.info
- Digitaliserade svenska dagstidningar
- Behovet av en juridikblogg « Juridikbloggen
- Online Database of Social Media Policies
- Startup Professionals Musings: Startup Valuation: Top Ten Techniques
- Realtid.se TMT – Filmstjärnor förbjuds att använda Facebook
- Trettioplus: Analys av SD:s debattartikel
- Därför ska du kasta ut sökmotoroptimeringen med arslet först
- En rulltrappas själ – IDG.se
- FRA – Sveriges signalspaningsorganisation
– Intressant och tung diskussion i Piratpartiet. Börja här och följ länkarna. All in all ser jag det som ett sundhetstecken med den här sortens samtal.
– ”6.15 Vi lär oss Twittra med It-guru. Twittra med oss under morgonen!”
Skynda dig till TV4, idag tar Twitter över. Twitterskolan fortsätter under hela morgonsändningen och innehåller också en panel: ANNIKA LIDNE vd Disruptive
media, MAGNUS KLOSJÖ politisk sakkunnig Finansdepartementet,
HEIDI HARMAN entreprenör och JOAKIM JARDENBERG It-expert
– Grymt bra klipp och jag tycker att Dr Gatarski borde göras till skolminister NU!
– Norra Skåne profnummer 1 från 1880-12-17 Vackert! KB är igång med ett stort projekt http://www.kb.se/aktuellt/nyheter/2009/Digitaliserad-dagspress/ 24 tidningar hittills. Gör mig lycklig – men det behövs ett bättre gränssnitt…
– Under tiden som vi går omkring och skojar om att starta ”nördar utan gränser” och ”rädda reportern” så kickar juristerna igång juridikbloggen och gör det slag i saken. Heja.
Som jag skrev i kommentaren: ”Sådär ja, starta nu bara en svensk Sunlight foundation också så har jag fått alla mina önskningar uppfyllda!”
– En guldgruva för inspiration (eller varnande exempel) när du ger dig in på policyskrivande. Personligen kan jag tänka mig en väldigt kortfattad ”sociala medier-policy”.
1. Använd sunt förnuft, twittra och facebooka bara med hjärnan startad
2. Don’t do evil, varken mot dig själv eller vårt företag – och framför allt inte mot vår omgivning.
3. Inom rimlighetens gräns: Sharing is caring.
4. Personlig är bra men var försiktig med privat.
– Knastertorrt så det förslår, men innehållsmässigt inte dåligt.
– Det började med börsbolagen, fortsatte med de stora idrotts-serierna och nu är det alltså dags för filmbranschen. Galningar.
– Vilket liv det blivit om SD:s debattartikel i Aftonbladet. Men debatten är sansad och hyfsad än så länge och jag hoppas verkligen det håller i sig. Det är med det här tonläget saker kan förändras.
Minst sansade är som vanligt resume som inte för ett ögonblick stannar upp och funderar utan istället jagar pratminus och försöker hetsa chefredaktörerna mot varandra…
– Ny blog. Den här texten var bättre än den första ;) Håll ett öga på!
– Då var det bevisat igen, precis som med böckerna Salt och Torsk. Nästan allt kan bli intressant. Härligt nördig läsning om rulltrappor: ”Trappan lutar 35 grader vilket är psykologiskt riktigt för trappor kortare än 6 meter och själva det lutande planet hos denna trappa är bara 4 meter. Trappan kräver en minsta takhöjd på 2,3 meter över allt för att inte långa damer med hatt ska slå i taket.”
– Apropå min diskussion med tex Andreas Ekström om att det egentligen är Cisco och andra aktörer djupare ner i lagerna vi borde oroa oss för – snarare än Google. FRA söker flera cisco-kungar: ”Du har en eller flera Ciscocertifieringar och genom erfarenhet skaffat dig kunskap om:”
You do the math…
Angående “Därför ska du kasta ut sökmotoroptimeringen med arslet först”. Vad menar du med “Den här texten var bättre än den första ;)”. Philips text var den första.
Tack för länken! Men jag måste fråga: Vad menar du med ”Den här texten var bättre än den första ;)”? *nyfiken*
Ha! Först nu såg jag att Gunnar ställde samma fråga. Sorry.
Nope, i RSS-flödet låg det en lorem ipsum-post före den här.
Tänk om alla kunde allt. Då skulle vi inte behöva någon att jobba med. Alla satt hemma och gjorde allt själva. Såväl webb-byråer, reklamkonsulter, SEO-konsulter, Webbanalys-konsulter, Mediekonsulter, bloggkonsulter kunde skrotas.
Allt behövs, men inte för alla. En vacker dag inser nog de godhjärtade Wildenstam och Jardenberg detta.
En annan rulltrappa:
Rulltrappeartikeln är helt, helt underbar. “En avart av rulltrappor är rullband som är kontinuerliga, utan steg. Det är rulltrapps-blasfemi och hanteras inte här.”