- Monday Goodness: True Story.
- Share your story with the new Google Translate
- Official Google Reader Blog: Fullscreen and more!
- Så förbereder du din dator inför skolstart! [apps, datorer, tillbehör mm]
- Google buys Canadian gaming company SocialDeck – The Globe and Mail
- Ellos säljer iPad i Sverige | iPadfeber
- Reflections of a Newsosaur: Local news rivals doom publisher pay walls
- Plex – A Complete Media Solution
- Google and Arcade Fire Team for HTML5 ‘Experience’ | Epicenter | Wired.com
- If You’ve Got Social Media Fatigue, UR DOIN IT WRONG
- Email overload? Try Priority Inbox
- Så får du 3000 kommentarer till din företagsblogg
- Professionals, amateurs and the great unwashed
- Trender: realtidsdashboards, myndighetsbloggande & spelmekanik « Fyra nyanser av brunt
- Veckan som gick – vecka 34 (Same Same But Different)
- Exoplanets
– ”When I get sad, I stop being sad and be AWESOME instead”.

Yes, så gör vi. Tisdag, inte ens midweek och redan så lycklig. Mer imorgon, nu kör vi!
– Den första av tre ändringar i googles egna tjänster som jag skriver om idag. Verkar som sommarvilan är över…
– Gissningstävling. Jag startade om med nytt readerkonto 2007, när jag satte ny fart med rss-läsandet. Gissa vad det ska stå istället för [X] här nedan:
”Since September 11, 2007 you have read a total of [X] items.”
– Yay, inte en skoldator utan det mest väsentliga:
”Planeto Quiz: ny frågesport- beroendeframkallande och snyggt designad.”
– Social Deck är coola. Men nu kan google vänta lite med nästa uppköp ;)
– Dagens WTF?
– Men alltså, seriöst. Vem kunde inte se det här komma? http://karbonpapper.se
– Plex/Nine är ute. Kvällen är räddad ;)
– Det här är så grymt läckert. Visst är det ett experiment, men man har sytt ihop det fint. Bygger på att din adress finns i Google Streetview för den fulla upplevelsen. Det gick iaf bra med Kungsgatan 18, malmo, sweden
Åhhh…
– ”Here in front of me was one of those serendipitous moments of social media collapsing space-and-time. These moments don’t change the world, but they’re exactly what made social media so addictive in the first place.”
Den här är så bra. Den är givetvis skruvad lite väl hårt, som alltid på TC, och den är inte precis anpassad till vad företag och organisationer ska göra i de sociala medierna. Men allt seriöst användande av SM börjar och slutar med individen. Om vi inte förstår det, och känner till de drivkrafterna, kan vi aldrig göra något kommersiellt vettigt i den här miljön heller. Höll en session på nästan fyra timmar igår och hela första timmen handlade om precis de faktorer som gjort att FB gått från 0 till halva sveriges befolkning på fyra år (bland annat det som Sarah beskriver här). Det måste man förstå, på riktigt. Annars är allt annat meningslöst.
Och @ehn fortsätter köra med låga odds (http://twitter.com/ehn/status/22585027728 ;)
– Jag är hooked redan av beskrivningen. Jag jobbar med massor av filter för att försöka hålla ham och bcon i styr, men det här verkar ju som en gudagåva.
Gmail GTD to The NeXT lvl ;)
– Alldeles bortsett från de tekniska problemen, är inte det här både korkat och fånigt?
Vill man köra en tävling finns det väl tusen sätt som är bättre?
– Jag ska snart sluta citera och länka till Seth. Behöver avgiftas ;) Men först, bara en till …
“Please, though, don’t hire someone who just thinks it’s a job. This category represents the majority of your options, and this category is what gives work a bad name.”
– Anton har skön stil, men fyra nyanser har alltid varit lite spretig. Det här är ett bra format för anton tror jag, en bra öppning iaf. Trendkänsligt. Häng med!
– Yay, tisdagslänk. Men det gör inget, är bara så glad att veckouppdateringarna är igång igen
– Precis, exakt, så här är det ibland i det jardenbergska hemmet. Vill härmed offentligt be min älskade hustru om ursäkt för att jag ibland bubblar över en smula. Sorry!
Grymt snygg #9!
Den länkar för övrigt vidare till http://www.wired.com/epicenter/2010/08/how-the-web-wins/
Det är tydligt att både Google och Apple vill pusha HTML5 (Apple har ju varit närmast maniska med det på sista tiden…)
Att Google vill flytta fokus till molnet är ju klart, men frågan är hur Apple vill hantera web-apparnas revival på den mobila plattformen?
I och för sig finns det ju alltid appar som inte funkar som web-appar, men ändå.
Tackar så mycket för #4. Och, klart Planeto ska vara med. Det är ju både lärorikt och kul.
#3: Jag tippar på 173892
(Mina stats: Since den 2 augusti 2006 you have read a total of 89 334 items.)
Vad blev egentligen bättre med nya Plex förutom Iphonekopplingen?
Jag vet inte – min kväll gick åt till annat ;)
Jag installerade Plex 9 igår och det åkte ut igen lika fort.
Det nya libraryt är supersmidigt och lyckades verkligen identifiera i princip allt i mina film- och tevemappar.
Men man har ju en del annat innehåll också. Typ alla mina rippade hemvideofilmer, alla småklipp man samlat på sig genom åren, och en fet mapp med rippat stuff för barnen. Och det finns inte (så vitt jag kunde bedöma) någon lösning alls för att navigera min mappstruktur, utan Plex lägger glatt ihop allt till en platt struktur med rubbet huller om buller.
Tills det är löst blir det åttan hos mig.
Synd, för GUI:et i nian kändes mycket snabbare överlag.