- Six Apart Gives Journalists Free Blogs
- And Now For Something Completely Different on YouTube [YouTube]
- Jensplan goes Creative Commons
- Creative Commons Scores One of Its Biggest Wins Ever: Democracy Now!
- Will Newspapers be the New Newsweeklies?
- Murdoch: The Future Of Newspapers Goes Beyond Dead Trees
- Life magazine photographs online
- tyskungen får smaka sin egen medicin
- Google Hosts 10 Million Historic Time-Life Photos [Google]
- Social Design Patterns for Reputation Systems: An Interview with Yahoo’s Bryce Glass (Part II)
- Om å komme seg videre fra kringkastingstiden
- Vad vinner vi? Vad förlorar vi?
- 10 Semantic Apps to Watch – One Year Later
- What Do You Wish You Could Do?
- How commission based ad sales discourage newspaper profits
- Citizen Journalism Is A Farce
- Professor Lawrence Lessig om rettighetshåndtering
- Papperstidningen räddas inte av ransonering på webben
- Paper Losses
- 25 Online Resources to Prepare You for Black Friday
2008-11-19 – listigt. men jag skulle nog ändå rekommendera en wp-blogg och framförallt ett eget domännamn.
2008-11-19 – fler som inser fakta. förlåt att jag tjatar
2008-11-19 – bra! mer cc, mer openid, mer tillsammans!
2008-11-19 – det är nu det händer, och det var ju det jag sa ;)
2008-11-19 – Det här låter bekant…
2008-11-19 – Feed the crowd, helt enkelt
2008-11-19 – ha! Jag har kottke på min sida. Eat that!
2008-11-19 – jag är lite mer kluven. Men som fenomen är det enastående..
2008-11-19 – vid det här laget har väl alla sett den här. Skitbra, och i linje med min post om fem saker alla mediehus bor göra. Synd att de inte valt en tydlig cc licens bara.
2008-11-19 – social design patterns, reputation and all that jazz. Läs resten också.
2008-11-19 – funderar på att flytta till norge. Eller till london kanske…
2008-11-18 – Anders Mildner. Igen och igen. Love it: ”Det är hög tid att samma personer också offentligt får diskutera sitt personliga ansvar för det samhälle de därmed håller på att skapa. Det finns nämligen saker som är värre att förlora än affärsmodeller som lider mot sitt slut.”
2008-11-18 – Intressant med tillbakablickar. Jag har testat samtliga och de som är sticky för min del är TripIt som åker fram varje gång jag har en större resa på g och Calais som jag följer slaviskt och har stort hopp till.
2008-11-18 – En fantastisk fråga. Vad är det vi går omkring och önskar att vi kunde göra? Återkommer när svaren börjar trilla in.
2008-11-17 – self service ad system. Något jag letat efter, byggt själv och tänkt mycket på. Är det dags?
2008-11-17 – nej, jag håller fan inte med. Prettopucko!
2008-11-17 – ännu ett viktigt spår, rättighetshanteringen. LL är ju bäst på det här.
2008-11-17 – nygren säger det bra. Ska fånga den här bollen och koka vidare. En ödesfråga
2008-11-17 – Minns att i somras stod presidenten i WAN på scenen i Göteborg och sa “det finns ingen kris”. Här och nu, en bra sammantställning över läget i usa: “It’s hardly news that the newspaper business is in financial trouble. But the depths of its problems, as measured by what’s happening in the financial markets, is stunning, putting it up (or down?) there with other disastrous American industries like the auto, airline and music businesses. It’s very difficult for an industry to come back from depths like these, certainly in any recognizable form.”
2008-11-16 – japp. K och jag prickar in black friday. Igen. Som det kan bli;)
1 thought on “jardenberg kommenterar – 2008-11-19”